(aneb návod i pro realizační firmy, jak přejít na mnohem vyšší efektivitu řízení i malých staveb typu rodinné domy)
(aneb návod i pro realizační firmy, jak přejít na mnohem vyšší efektivitu řízení i malých staveb typu rodinné domy)
Na začátek musím uvést, že na této stránce nepopisuji způsob výstavby domu tímto způsobem tedy "na náhodu", který vypadá obvykle takto:
investor až poté co má nějaký projekt již hotový v ruce zavolá na dozora, že by potřeboval začít nejlépe už za týden stavět, už má smlouvu se zhotovitelem hotovou atd. - klasika vše na poslední chvíli > nezbývá, než popřát při tak plánované a organizované stavbě jen velké štěstí...že se nic nepodělá....
tzn. investor zde potřebuje dozora už jen jako nějakou takovou dodatečnou pojistku, kdyby se něco...... - OK, jen si pak musíte být vědomi toho, že je to jen čistá loterie, zda nebudete jedním z těch stavebníků, kde už je od počátku něco zle (ať už v projektu, nebo ve smlouvě o dílo) a čeká vás další tentokrát čistě soukromý díl "videa" kolegy Šimka ve stylu "nějak jsme to už prostě domastili ve stavu, kdy už nebylo jak z toho ven a dozor na způsob "hasiče" přijde zachraňovat, co jde ještě nějak ovlivnit a pokud mu to vůbec dovolí vaše smlouva o dílo". Nevěřím, a kdokoliv může ukázat skutečné náklady na vyřešení takových staveb, že se to podařilo v rámci těch pár návštěv kolegy, tedy za nějakých 12-15 tkč za celou stavbu. Ani náhodou, když je fakt průser a má být stavba dána skutečně do stavu "bezvadná", bez jakýchkoliv ústupků a většinou nutných kompromisů, tak za tyto peníze ani náhodou. Když už totiž nějaká stavba má takový průser, obvykle to není jediná věc a už vůbec není řešitelná jen z pohledu pár návštěv na stavbě. Výjimky z tohoto pravidla ? - opravdu výjímečně :-)
častá je i varianta, že se investor cítí dostatečně nastudovaný, nechce určité věci např. v projektu v rámci úspory financí i přes upozornění ze strany dozora na x možných problémů, řešit skrze něj, a pak není v projektu dořešen detail, který pak už dozor aktivně neřeší, bere to tak, jak si to investor nachystal (tzn. je to i špatně, ale investor se takto vědomě rozhodl), protože to bylo součástí "vlastního dozoru" investorem už ve fázi projektové přípravy a nikoliv pod zaplaceným dohledem dozora.
stane se, že máte i štěstí a nic takového Vás nepotká, ani když máte relativně špatný projekt, ale fakt seriozní firmu, která umí a neodevzdá Váš dům jako soustavu "kompromisů", o kterých jako laik samozřejmě nevíte apod., tedy vyvolanou např. špatným projektem. Samozřejmě všechnu tu práci si nechá firma řádně zaplatit. Ale jak vy, jako laik, poznáte seriozní firmu, když už jste nebyli schopni předtím poznat ani špatný či nedostatečný projekt vašeho projektanta ???
Pro tyto stavby výše opravdu to, co popisuji níže v dalších odstavcích, fakt není určeno. Umím samozřejmě dořešit i takovou stavbu, ale vše resp. schopnost nějaké účinné pomoci je podmíněna tím, jaké máte vyjednané podmínky ze zhotovitelem a projektantem ve vašich smlouvách a bude to +- podoba mnoha videí kolegy Šimka na Youtube. Ale jak říkám, je to stavění po funuse a tahá se většinou už jen za kratší konec lana při tom přetahování o kvalitu a cenu díla. Takové zakázky beru fakt jen výjimečně, záleží na situaci, protože když mohu za stejný čas pomoci dvěma či více investorům, kteří to neřeší výše uvedeným způsobem a mohu jim tedy nachystat a pak ohlídat stavbu do potřebné kvality, než se pak zaobírat takto vědomě zpackanou stavbou, tak raději pomohu těm více lidem, kteří si na svou většinou největší životní investici vyhradí také adekvátní čas na přípravu. Většinou jsou pak spokojení všichni účastníci stavby - tedy investor, projektant i zhotovitel.
Ideální tedy je, když poptáváte tyto služby ještě před tím, než začnete hledat projektanta své stavby a chcete ji tedy realizovat níže prezentovaným způsobem, už jen proto, že je potřebné, aby daný projektant byl schopen stavbu projektovat ve 3D SW a veškerý průběh při projektování, aby probíhal formou využití cloudového CDE prostředí, které zvládne z 99% zcela nahradit jakoukoliv nepřehlednou a otravnou komunikaci v mailech, hlídání společných úkolů při zpracování projektu a mnohé další.
Zásadní pro jsou tedy pro investora tyto skutečnosti:
email je pro celou dobu projektování téměř zbytečný a nemusíte tak později prohledávat v případě potřeby složitou strukturu komunikace, která běžně při starém způsobu fungování (2D projekt, hromada emailů, nadbytečné osobní schůzky a cestování na ně, hromada telefonování, když nemáte přesnou lokalizaci nějakého řešeného místa detailu vaší stavby) je většinou hodně nabobtnalá, pokud chcete mít průběh projektu plně pod kontrolou,
všechno co bude Vaším domovem, kdejaký detail vidíte plně ve 3D, případně s takovou grafickou podporou, že není možné, abyste se museli rozhodnout něco odsouhlasit a zároveň neměli zcela jasnou vizuální představu, jak daná věc bude vypadat. Což je u invetorů laiků celkem obvyklá a přirozená věc, že si neumí z 2D projektu sami virtualizovat vše do 3D podoby (zvláště když nějaká část stavby v těch 2D výkresech často ani není), aby jim byl jasná podoba kdejakého koutu jejich budoucího obydlí,
základním principem úspěchu každé stavby je to, že jak investor, tak zhotovitel má zcela jasnou představu druhé strany o tom, jak má ve výsledku nějaká daná věc stavby vypadat a fungovat a za jakou cenu. Pokud toto není oběma stranám jasné, pak vznikají všechny naprosto zbytečné třenice, nejasnosti v rozsahu dodávky a to vše pak stojí (většinou hlavně stavebníka) zbytečné peníze navíc, nehledě na nervy a čas. Je to z toho důvodu, protože firma je z podstaty vždy silnější strana, protože na rozdíl od investora ví (měla by vědět) přesně, jaké jsou možnosti a standardy u každého kousku stavby.
Což z principu na straně investorů je jen málokterý natolik nastudován a načten co stavba obnáší, že nepotřebuje jakoukoliv oporu v podobě nezávislého dozoru, jako třetí strany v celé věci.
je-li splněn předchozí bod už dávno před tím, než se kopne do země, pak jediné co může zhavarovat při realizaci je to, že prostě nějaký dělník, montér či řemeslník jednoduše neudělá předem jasnou práci a její rozsah v požadované kvalitě, nebo se stane nějaká nehoda při práci apod. Což se může ojediněle stát, protože nejsme roboti. Ale zároveň už je pak bez dalších diskusí jasné, která strana pochybila a jaké musí následovat kroky pro vyřešení, aby se dosáhlo oboustranně jasného plánovaného stavu. Investor pak nemusí řešit, zda-li mohl sám tomu pochybení nějak pomoc nejasnou specifikací apod.
A navíc dozor má být partnerem nejen pro investora, ale také odborným partnerem i pro samotného projektanta či zhotovitele a pokud někde rozpozná včas dopředu, že něco nesedí, nebo je nejasné má danou situaci řešit tím, pokud je to vůbec možné, že předchází výše uvedeným problémům, ještě než nastanou. Je to prostě takové poslední kontrolní oko, které se snaží odchytit poslední možný zbytek nedořešených věcí. Tzn. i kdyby měl zastavit práce, dokud nedostane od odpovědné osoby jasné vysvětlení proč se tak děje. Jednoduše nedopustí, aby se špatná práce vůbec zrealizovala, pokud je možné to takto rozpoznat už dopředu nebo je zrovna přítomen u dané práce na stavbě.
U staveb, kde není zcela jasná specifikace prací a jejich rozsahu již v projektu, pak všechno toto je už jen předmětem třenic přímo na stavbě a to už je špatně a pozdě, a to pro obě strany. Pak právě nastupuje černá můra každého stavebníka a to jsou dohady, jak měla nějaká část stavby vypadat, fungovat a musí se to, co mělo být jasné před kopnutím do země, řešit v době, kdy už to stojí jen a jen další peníze. Je to ztracený čas investora, dozora, zhotovitele a tyto náklady se nějak musí do ceny stavby promítnout prostě později a bohužel většinou v násobcích toho, co by to stálo při dobré přípravě projektu a realizace skrze 3D model, někde v kancelářích či v případě investora u svého tabletu či počítače pěkně z domova.
V zásadě existují dvě možnosti a většinou se vychází z toho jak velká, složitá a nákladná stavba je.
Pokud máte obyčejný malý dispozičně jednoduchý domek typu bungalov, nebo na patro a nepočítáte, že jej budete chtít provádět v pasivním standardu a nějak extra designově řešený zvenčí nebo uvnitř, ale jen tak, aby splnil dnešní nutné požadavky na výstavbu hlavně z pohledu spotřeby energií, tedy zateplení - patrně budete spíše chtít využít tuto možnost:
Od 1.7.2024 je podle nového stavebního zákona nutné mít pro stavby na povolení prováděcí projektovou dokumentaci, tzn. stavbu lze i nadále projektovat pouze ve 2D, ale pro samotnou výstavbu už je pak nutné mít prováděcí PD. Ta je daná vyhláškou a je podrobnější, než byl projekt pro povolení plus prováděčka podle starého zákona. A z pohledu této povinnosti pak už nedává moc smysl nechat si dělat za poměrně velké peníze takto podrobně zpracovanou stavbu bez toho, aniž by to projektant už rovnou dělal ve 3D. Je to z toho důvodu, že peníze které jste dříve nemuseli investovat do prováděčky, dnes stejně tak, jak tak zaplatíte, takže proč si nenechat ten projekt už rovnou udělat šikovným projektantem, který to už rovnou dělá ve 3D ?
Nicméně, projektantů kteří umí dělat přímo ve 3D stejně rychle jako ve 2D a za slušné peníze zatím moc není (bude třeba počítat s delším hledáním volného projektanta ve 3D) a pokud tedy máte projekt proveden stále ve 2D, případně pokud projektant zvládne provést alespoň jednoduchý model stavby (stěny, stropy, krov, krytina, výplně otvorů, napojení na terén), aby měl investor prostorovou představu o domě, tak takto jednoduše zpracovaný model pak slouží pouze jako vizuální vodítko pro dořešení specifikace pro zhotovitele.
A bohužel, také zhotovitelů, kteří by uměli realizovat stavby dle 3D modelu (zvládnout to zvládnou téměř všichni, jen to tak nedělají, když nemusí) je zatím jako šafránu, ale úspěšně se to snažím svou praxí měnit, protože přínosy práce s moderními technologiemi ve formě 3D zobrazení a organizace stavby jsou pouze záležitostí rychlosti osvojení této metody ve firmách. Není to nic, co by v potřebné formě pro jejich účely stálo extra velké peníze, extra velkou námahu lidí. Právě naopak, kdo přejde na efektivní práci ve 3D, tak se už nechce vracet zpět do 2D prostoru, který je pouze prostorem pro chyby a zbytečné rozpory mezi investorem a zhotovitelem, a někdy i investorem a projektantem.
Pokud vybraný projektant není schopen jednoduchý 3D model stavby dodat, mohu tento model dodat po domluvě v rámci svých nadstandardních služeb, kde jsem schopen navíc přímo do 3D modelu umístit i standardní 2D výkresy a je tedy možné krásně vizuálně kontrolovat i kvalitu a správnost 2D PD s 3D modelem, níže jsou ukázky jak to cca vypadá v reálu . Ukázky jsou z jednoho ostrého projektu, kde projektant připravuje projekt v plně detailním 3D modelu, z mé strany byly pouze doplněny anotace ve formě 2D výkresů do modelu, které jeho SW buď neuměl udělat automatizovaně, nebo to projektant prostě ještě neovládá nebo to neumí jeho projekční SW (typicky Revit).
Samozřejmě vše se bude díky tomu největšímu porevolučnímu bordelu co v parlamentu vymysleli ještě upravovat, až se politici a hlavně úředníčci patřičných ministerstev vzpamatují a dají do pořádku jak celý stavební zákon, vyhlášky, tak i celý SW systém pro administraci stavebních záměrů.
Nicméně poslední dobou je fakt v módě záměrně udělat všude doslova bordel a chaos, aby to co dříve jakž, takž fungovalo prostě bylo totálně zdevastováno.
Namísto aby technika byla pro lidi přínosem, stává se pro lidi nahoře pomocníkem pro další ovládání lidí skrze chaos vnášený tam, kde vůbec není nutný.
zde ukázka pouze 3D modelu stavby (toto je poměrně detailní model stavby)
zde je ukázka seskládání 2D anotací (což jsou v případě 3D BIM prohlížečů defacto klasické 2D výkresy (např. DWG, PDF ) stavby v el. podobě), které jsou namísto zobrazení jako když je položíte na stůl, napasovány a orientovány ve 3D modelu tak, že ukazují reálné pozice a orientace v místech, kde byl projektantem daný myšlený řez (půdorys, svislý řez) veden - pak je z toho relativně dokonalý a nepřehledný chaos :-).
Ale je to jen kvůli tomu, že se tyto anotace se v prostoru zobrazují jako čárové objekty, kde prostor mezi nimi je logicky průhledný, což je v případě prvního obrázku výše naopak, protože 3D model je tvořen tělesy s přiřazenou barvou povrchů, přes kterou v základním nastavení nejde vidět. Samozřejmě je možnost vidět 3D prvky stavby i jako přes rentgen. Ukázka viz níže.
Toto výše zobrazené sestavení 2D anotací v prostoru je však skutečně speciální sestavení, protože většina těchto podkladů nejsou ve 2D prostoru takto vůbec kreslena z historických důvodů. Proto toto prolnutí umí nativně (= bezpracně a automatizovaně) provádět jen pár velmi drahých SW typu Tekla (info pro zájemce z řad firem - jedná se o SW s cenou statisíce korun/rok/uživatel) apod. a navíc pouze u projektů, které byly vytvořeny celé v takových SW.
Standardní 2D projekty (anotace pro 3D model) se v naprosté většině klasického CAD SW totiž bohužel kreslí jako "na stole vedle sebe", tedy ve 2D rovině a často nemají vůbec žádnou informaci o prostorovém umístění, což se pak musí pracně v prostoru modelu umísťovat ručně, nicméně pokud je toto nutné provádět při přípravě podkladů pro realizaci provedeno pouze jednou, dvakrát, za celou dobu projektování, tak přínos takového ručního zpracování prolnutí je jak pro investora, tak stavbu k nezaplacení.
Protože to umožnuje spojit 2D výkresovou PD s pomocným 3D modelem a mít tak pod plnou kontrolou téměř všechny potřebné věci stavby. Snad jediné co nějak moc nepasuje a nemá smysl překreslovat z 2D do 3D z časových důvodů, jsou klasicky výkresy profesí - tedy elektro, voda-topení, VZT. Zde je ideální pokud se najde progresivní projektant TZB, který už standardně spoří svou práci a dělá projekt své části rovnou jako 3D model. Už jen proto, že daný SW pro TZB většinou už pak umožnuje "nasekat" 2D PD z již připraveného 3D modelu vcelku automaticky. ALe podmínkou je, že tuto práci je ochoten investor taky zaplatit. Což u staveb, kde se jde především po ceně (aktuální kategorie, ve které nyní jsme), samozřejmě nebývá. A také ne vždy je kreslení těchto 3D modelů TZB vůbec pro stavbu přínosné, pokud je navíc SW v kterém se to kreslí hrubě neefektivní, a také pokud lze tuto věc vyřešit jiným způsobem - například jednoduchým vymezením 3D kolektorů (např. jako kvádry) pro vedení tras a větších objektů TZB tak, aby nedocházelo nebo se předcházelo kolizním místům při realizaci.
Aby měl celý koncept "simple" BIMu pro investora v projekční, přípravné i realizační fázi stavby smysl, je nutné aby se 3D model, který se pro zcela jasnou podobu stavby vytvořil, dal také reálně i při následné výstavbě používat maximálně efektivním způsobem.
To znamená co nejméně nutných klikání na mobilu, ale hlavně tabletu někde na stavbě proto, abych když potřebuji nějakou rychlou informaci tak, ji dostal na velmi malý počet kliknutí. Ve výše uvedeném obrázku je to typicky například nějaká kota, popis místnosti, materiálu atd.
Je třeba si uvědomit, že stavba není kancelář a její teploučko. Na stavbě se maká ve všech klimatických podmínkách, proto potřebujeme informace bleskově a ne, že budeme pár minut hledat jednu drobnou věc.
Typicky při kontrole staveb potřebuje investor, tak hlavně dozor a zhotovitel znát rozměry či doprovodný popis nějakého detailu stavby. Jenže to v prostředí BIM prohlížečů znamená nutnost používat velmi pomalé a relativně nepřesné nástroje pro měření vzdáleností, nebo zobrazení doprovodných informací stavby např. v nějakém doprovodném boxu s informacemi, či textovém či PDF souboru. (Je to proto, protože veškeré BIM prohlížeče standardně nepodporují zobrazování 2D prvku či čárových prvků, až na pár výjimek jako jsou orientační/poziční sítě stavby apod.)
Protože typicky tyto věci klikáte na displeji prsty a nikoliv patřičnými pery, a protože ty pera jen překážejí nebo se často ztrácí, jelikož zastrkávat pořád někde ukazovací pero prostě není na stavbě moc praktické, je ideální, když tyto všechny informace můžeme vidět prostě naráz a najednou bez nějaké neustálého vyklikávání perem, navíc když máme např. zmrzlé prsty apod.
A to je právě ideální řešit zobrazením 2D výkresů - tedy obecně anotací - přímo ve 3D prostoru. Pak už stačí pohled na model jen správně natočit a potřebnou kotu či text pouze přečíst, nic víc. Jednoduché , funkční a primitivní řešení. Bohužel na to tvůrci BIM prohlížečů prostě nemyslí a díky konkurenčnímu boji mají prostě problém si navzájem vytvořit takovou podporu, aby bylo možné toto provádět mezi různými projekty, resp. projekty tvořenými v různých SW pro CAD. Takže musí nastoupit vlastní pomoc v nouzi.
Navíc takové již předpřipravené sestavení modelu a anotací, lze ukládat do tzv. pohledů na pozdější využití. Pak už stačí pouze potřebný uložený pohled na jedno, dvě kliknutí aktivovat. Opět prostě maximální dostupná efektivita v akci.
Věřte, že plno firem a řemeslníků už brzy klasické papírové výkresy, jejich otravné tahání na stavbu, laminování a hlavně hlídání aktuálnosti výkresů, plně nahradí buď tablety nebo rovnou LED displeji zadeklovanými do plexiskla pro použití v jakýchkoliv podmínkách, třeba i v dešti.
Samozřejmě existují přístroje, které vám podle 3D modelu přímo na stavbě vyměří téměř na milimetry pozici jakéhokoliv prvku modelu (3D skenery a robotické stanice), ale toto samozřejmě není určeno pro využití na malých stavbách typu rodinné domy. Takové mašiny stojí statisíce, či spíše kolem milionu korun - pro rodinné domy nerentabilní záležitost.
Poslední ukázka je model se zapnutými anotacemi v podobě kot a popisů a také bylo pro vybrané prvky v tomto pohledu zvoleno nastavení průhlednosti a takto průhledné povrchy si můžete samozřejmě pro lepší zobrazení obarvit. Zde jsem to provedl světle fialovým odstínem (žluté orámování vybraného prvku) v případě volně stojící stěny uvnitř místnosti a zelenou barvou jsem pak obarvil podlahu, které jsem také zadal průhlednost. Tzn. jak je vidět, lze pak krásně pod ní vidět konstrukce základových pásů.
Tohle je něco, co strojaři už používají desítky let a co se teprve dostává i do stavařiny. Proč tak pozdě ?. Jednoduchý důvod. Naše stavby nestojí pořád na jednom místě jako továrny a nemáme stálé pracovní podmínky jako někde v teploučku a pod střechou v hale. To je prostý provozní důvod. Ten technologický je, že teprve až nyní došly počítačové technologie tak daleko, že je možné je používat stejně jako strojaři kdysi na extrémně drahých PC a SW za miliony korun. Ted to samé máme i v ruce někde na stavbě na tabletu, za pár tisícovek korun.
Pokračujme od ukázek jak to vypadá v prostředí Trimble Connectu dále.
Model tedy není proveden až do stupně podrobnosti (viz ukázky výše) nutného pro realizaci, ale i tak je pak možné již bez účasti projektanta (pokud to situace dovoluje) dopilovat detaily stavby i obyčejným zakreslením detailů provedení od ruky na papír, případně doplněním vzorových podkladů z internetu a všechny tyto údaje se pak vloží do modelu jako přílohy projektu pro specifikace provedení, aby mohl zhotovitel skutečně vypracovat kompletní nabídku bez nějakých pozdějších překvapení ohledně konečné ceny, či víceprací nebo tvrzení, že mu něco nebylo jasné.
tento postup je sice také určitou náhradní formou projektování (nicméně vždy doporučuji, aby toto proběhlo klasicky skrze práci projektanta) , ale šetří peníze tím, že namísto digitální podoby kdejakého potřebného detailu je specifikace požadovaného výsledku realizovaného zhotovitelem prostě dána jakýmikoliv jinými grafickými, případně v nouzi alespoň jasnými textovými podklady a to přímo na místě daného detailu nebo aspoň v údajích dané stavby. Ze své praxe mohu uvést, že je 100x lepší vždy mít jasnou grafickou specifikaci provádění, klidně načrtnutou od ruky, a vždy před samotným oceňovaním stavby zhotovitelem, kterou naskenuji a doplním k modelu, než nemít nic nebo x týdnů čekat na digitální výstup projektanta a předpokládat nějaké "standardní" provedení, které však zhotovitel pak vidí úplně jinak.
Co je totiž dostačujícím standardem provedení díla pro zhotovitele, vůbec nemusí to samé dostačovat Vám jako investorovi a problém je opět na světě.
Edit: od 1.7.2024 pro stavební záměry prováděné dle nového stavebního zákona (nebude tedy uplatňována výjimka, kdy je možné stavbu do 06/2027 řešit podle starého stavebního zákona) musí stavebník zajistit prováděcí PD vždy a to před zahájením samotné stavby !
Dochází tedy k naprostému zjednodušení projektu pro vyřízení povolení (ten už neobsahuje vůbec žádné TPS (TZB) profese - voda, topení, elektro apod.), ale natvrdo již stanovuje pro každou stavbu typu rodinný dům povinnou prováděčku. To se dříve často nedělalo a stavba se realizovala z PD pro povolení, která byla svým rozsahem podobná, ale samozřejmě o něco méně podrobnější než dnešní prováděcí PD.
--------------------------------------------------------------------------------------
Pokud tedy Vaše stavba nepatří do kategorie, že potřebujete šetřit každou korunu a rádi byste měli vše plně pod kontrolou a svůj dům viděli opravdu do detailu v jeho každém místě podobně jak je vidět na ukázkách, ještě než bude fyzicky stát, tak bude nutné zainvestovat jiné peníze za vypracování projektu než standardních min. cca 50-70 000+ kč za klasický papírový projekt, kde často chybí mnoho podstatných informací pro zdárné ocenění zhotovitelem.
Podle nového stavebního zákona je povinnost pro každou realizaci stavby mít prováděcí podrobný projekt. Jelikož je to poměrně novinka, a nikdo nemá jasno, jak daleko bude stavební úřad (ani oni sami zatím ne) "kecat" investorům do rozsahu vyhláškou dané prováděcí dokumentace (co bude muset být, co ne - protože vyhláška to definuje prostě taxativně bez nějakých možností a voleb), tak bude každý investor platit nově navíc minimálně desítky, ale spíše stovky tisíc korun za prováděcí PD, kterou předtím nemusel dle zákona dělat. Takže nějaký čas to bude docela džungle, než se nějak ustálí rozsah PD a projektanti si vyladí odpovídající cenu na prvních projektech, podle toho jak budou stavební úřadu co vyžadovat. Pokud se to nakonec nezmění nějak úplně vzhledem ke všem problémům v našem oboru.
Ačkoliv se to nezdá, ale prvotní záměr zákona byl ten, aby byl investor zákonným nařízením prováděcí PD ochráněn před nekvalitními projekty a zhotoviteli a tedy tak, aby později nebyl prostor díky nekvalitně provedené PD pro generování nadbytečných víceprací v době, kdy Vaše vyjednávací pozice vůči zhotoviteli může být podle kvality smlouvy daleko, daleko slabší. Jestli se toto může podařit (jen úřednickým byrokrat nařízením), aniž by k tomu stát dořešil i praktickou realizační stránku věci, tak to moc nevidím, ale uvidíme.....jak se s tím praxe popere.
Vložené peníze do prováděcí doumentace by měly být pojistkou toho, že projekt a stavba je připravena na takové úrovni, že nějaké nepředvídatelné a vysoké zvýšení ceny díla vlivem chyb v projektu (celkem častá situace při výstavbě na základě 2D projektu jen pro stavební povolení dle starého zákona) či nezohledněné nějaké části stavby projektantem, rozpočtářem a v neposlední řadě zhotovitelem nepůjdou na Váš vrub a můžete být v klidu, že projekt je připraven jak má být. A na druhou stranu zhotovitel má taky jasno, co je po něm požadováno a nemusí pak řešit některé problémové investory. Vše má obě strany pohledu.
Jednoduše pak uděláte i výběrové řízení na projektanta a z něj vyplyne cena projektu takto připravované stavby. A také v závěru jako výsledek dokonalá projektová dokumentace pro výběr zhotovitele, který už sám uvidí, že na takové stavbě bude zcela jiný průběh výstavby, než na těch ostatních běžných. Většina slabších firem ani nebude mít zájem ocenit natož realizovat takto připravovanou stavbu, takže lze částečně počítat s tím, že takovou stavbu si troufnou usmluvnit jen dostatečně fungovaní zhotovitelé, nebo naopak i "úplní střelci", ale ty odfiltrujeme už při výběru.
V obou případech (tedy jednoduchá stavba i jednoduchá verze digitálního projektu nebo náročnější stavba či požadavky investora a detailní realizační projekt v digitální 3D podobě) však doporučuji ušetřit si nervy, spousty emailů a stavbu plánovat, projektovat, připravovat a následně realizovat za pomocí CDE systému, který slouží jako datový sklad a jediné distribuční místo pro všechny možné podklady, informace a celou komunikaci o stavbě a který:
vám rapidně sníží nadbytečnou a neefektivní komunikaci (zbytečné maily, osobní schůzky) během celého vývoje záměru stavby domu,
naprostým způsobem zpřehlední všechny potřebné kroky,
je schopen hlídat aktuálně prováděné úkoly, umí na dálku zobrazit totožný stav nějaké podoby projektu
dovolí všem zúčastněným komunikovat v dobu a v objemu informací, které aktuálně vyhovují dohodnutým podmínkám
projektanti jsou spokojení, že veškeré vstupy investora mají k dispozici v systému a nemusí nic hledat v mailech apod., když klient něco potřebuje vysvětlit, jednoduše přímo do nějakého pohledu na modelu zakreslí , okotuje a vyznačí místo, kde něco potřebuje řešit a uloží jako úkol s přednastaveným pohledem jako měl u sebe na počítači/tabletu a nemusí složitě vysvětlovat a navigovat účastníky stavby, o které místo se jedná - ač se to nezdá, tak u klasicky prováděných staveb je tohle neskutečný žrout času a peněz
takový úkol/podnět má pak fáze zpracování a lze jej dále přehledně řešit a komentovat, přidávat potřebné podklady atd.
notifikaci o všech tom, co se děje, si nastavíte dle vlastních potřeb, tak abyste o nic nepřišli, ale zároveň nebyli zahlceni tokem informací
zásadně Vám ušetří náklady na cestování za projektantem, na stavbu - většinou se např. licence za TC (pokud je placená podle potřeb vůbec nutná) zaplatí za 1-2 jednačky, které byste museli absolvovat někde na cestách za projektantem při starém způsobu organizace výstavby domu
v realizační fázi pak máte kompletní přehled i díky fotodokumentaci stavby, co se kdy a kde na stavbě dělo
Pokud by ani výše uvedené informace nestačily, zkuste klidně nakouknout například i na tento článek na webu