Ukázka jak z pouhého PDF (bitmapa) vytvořit velmi rychle výstup pro rozpočet stavby nebo pro orientaci ohledně rozsahu poptávky prací na dané stavbě


Každá akce většinou začíná nějakým posouzením, zda do ni jít, jaký je skutečný objem prací oproti tomu, co je v poptávce a slepých rozpočtech.

Popravdě toto vždy rozklíčovat je často ten největší žrout času práce ve firmách, nemluvě o tom, když se navíc musí dělat několik verzí poptávka/nabídka ve firemním prostředí.  Ve 2D prostředí je to všechno náročnější o to, že displejů a jejich velikost pro současné zobrazení jednotlivých 2D PDF není nikdy dost, a tedy pak musí člověk neustále přepínat výkresy a udržovat extrémní pozornost, kde  se co a jak mění, projevuje. Prostě 2D prostor je i při perfektní představivosti člověka v prostoru častým zdrojem přehlédnutí souvislostí, které Vám ve 3D prostoru už neuniknou, resp. jen ve velmi málo případech.

Dnes máme naštěstí nástroje, kde lze toto vše udělat mnohem rychleji a mít tak dokonalou 3D kontrolu nad celou stavbou, tedy např. i nad tím, zda pasují i jednotlivé 2D půdorysy, svislé řezy, pohledy mezi sebou. Protože i projektanti co valí ty stavby ve 3D, totiž mohou a bohužel i přesto, že používají SW jako Revit, tak mají ve svých "automaticky" generovaných výstupech chybu, pokud jejich SW nezvládá perfektně verzování souborů  a tedy i verzování práce a hlavně tolik potřebné propojení výstupů 3D modelu s anotacemi (anotace jsou všechny, koty, popisy, tabulky, legendy ve výkresech). Celá stavařská SW platforma od Autodesku - tedy SW jako Autocad, Revit, tedy nejpoužívanější ze všech prostě toto propojení 3D model+anotace neumí automatizovaně a jen tak brzy umět nebude. Důvodem jsou historické záležitosti a zvyklosti zpracovávání 3D modelu staveb, kdy naprostá většina stavařských projektantů je zvyklá sice kresli model i ve 3D, ale vše tolik potřebné a nutné jako jsou anotace, už dělá jako 2D (tzv. položením řezů na stůl) a nikoliv ve 3D. Je to i z toho důvodu, že Autodesk neposkytuje ve svých SW takové funkce, které by to vůbec umožnily efektivně realizovat.

Samozřejmě super je mít rovnou model ve 3D a není co řešit, ale tohle je bohužel u mnoha staveb ještě nesplněný sen. Jsme rádi, když dostaneme alespoň PDF ve vektor formátu, ale klasika je PDF v rastru. Jelikož velké SW firmy většinou blokují aktivně nativní práci v PDF ve svých 3D SW, tak nezbývá, než jít na to prostě ručně, ale je to daleko rychlejší než z nějakého DWG dělat import (už jen proto, že i dnes obecně SW neumí nativně převést DWG soubor včetně kot a textů do 2D podoby ve 3D prohlížeči).

Nezbývá pak nic jiného, než to udělat ručně a to exportem PDF do PNG obrázku a s ním pak pracovat ve 3D jako vstupní referencí, podle ní nakreslit 3D podobu stavby a pak už s tímto 3D modelem pracovat se vším všudy.

Velká výhoda také je, že jste schopni celkem svižně realizovat i jednotlivé varianty řešení  vašich zakázek a to vše v rámci jednoho pohledu a zároveň mít na pár kliknutí představu i o ceně (samozřejmě je nutné si k tomu nejdříve připravit patřičné informace k daným komponentám stavby).

Zde níže jsou tedy ukázky jak to vypadá, které ponechávám bez dalšího komentáře - pro ty kteří této práci rozumí, není třeba vysvětlovat další podrobnosti o výhodách takového zpracování, navíc jsou jasné i laikovi v čem jsou ty hlavní přínosy. Exporty výměr do excelu jsou už pak součástí aplikace a můžete si je předpřipravit a nadefinovat dle svých potřeb

Hlavním bodem tohoto principu je tedy převod potřebné části stavby do 3D a její kompletní kontrola souvislostí podle dodaných 2D výkresů, tedy něčeho co většinou ani technik s vynikajícím prostorovým viděním na základě 2D výkresů není schopen vždy podchytit, případně pokud ano, stojí to obrovské kvantum času - což je už pak nerentabilní. Při tomto procesu se celkem přehledně zároveň zjistí i vady, které projektant má ve svých 2D výkresech, protože ačkoliv je většinou generuje automaticky (jeli to děláno ze 3D modelu), tak všechny anotace probíhají tak, že se dělají jako od modelu odpojené 2D výkresy - tzn. nikdy není zaručena konzistence a 100% propojenost se 3D modelem stavby.