Dřevostavby - plánování a realizace

Sdílení zkušeností dozorů staveb

Na této stránce budu postupně umisťovat informace, které formou dotazů přijdou od vás ohledně výstavby dřevostaveb RD a které ještě nemá zpracované (nebo nedostatečně) kolega dozor na těchto stránkách a jeho youtube videích:

Jsem toho názoru, že je nesmyslné znova dělat práci, kterou už někdo jiný někde udělal a ještě ji nasdílel ostatním. Proto nebudu alespoň prozatím duplikovat informace k dřevostavbám, které najdete na jeho webu a videích. Ten člověk si zaslouží pochvalu protože dělá osvětu investorům co je opravdu v reálu dnes čeká u většiny staveb. Byť je tento přístup poněkud nezvyklý z důvodu zásadních pravidel o podnikání,  obecně dnešní svět vidím zcela jinak (hrubě nefunkční a neefektivní, oproti tomu jak by mohl fungovat) a proto půjdu touto cestou, která nikomu neuškodí, ale rozhodně může pomoci mnoha lidem a je jedno, že pomůžu (bez potřeby provize) reklamou jinému podnikateli na svém webu.

Mimo jiné mnoho dotazů pod videi bylo, zda kolega funguje i mimo Prahu (mimo jednorázovky nejspíš nefunguje a je to logické - čas na cestách je hrubě neefektivní ztráta času a tu je zbytečné platit), takže kdo by potřeboval řešit podobné záležitosti v okruhu do 60 km od Nového Jičína, pište, volejte, ale i ti co jsou dál, nechť se podívají na kompletní nabídku činností (viz ceník) , protože ačkoliv to není standardem, lze využít všech možných dostupných technologií dnešní doby tak, aby bylo možné dělat dozor (alespoň v omezené míře i na dálku), pokud nemáte ve své lokalitě odpovídající kvalitu dozora.

Tzn. existuje i varianta "dozoru" stavby kdekoliv po republice, dokonce i dálkově po netu, mohla by mnoha lidem docela pomoci, ale je to specifická záležitost  a samozřejmě nelze očekávat, že když mimo jiné např. i pojedu na druhý konec republiky (nerentabilní, pokud nejsou vážné problémy a neseženete nic blíže) , tak to bude stát, jako když pojedu pár kilometrů od mého místa působení. Ale mnohdy se i tato varianta služby může velmi dobře vyplatit, zvláště když už jste stavbu nechystali od počátku se svým technickým dozorem, a nakonec Vás toto rozhodnutí doběhlo a jsou vážné problémy. Opravit  a zachránit se dá mnoho, pokud ale investor nedal firmě či projektantovi takový prostor ke šlendriánu, se kterým už nejde udělat nic kromě soudní cesty. Tam už pak nezbývá, než si vypít svou dávku hořkosti do dna sám, přesto se mohu pokusit o výpomoc a připravit pro soudní jednání patřičné "náboje".

Co bych doplnil za zásadní věc, kterou kolega dozor nepopsal dostatečně na svém webu ?

Jak jste si mohli všimnout tak okolo každého stavění domu se točí neustále ty samé problémy pořád dokola a nikdo se zatím nezamýšlel jaká věc by mohla tuto záležitost zcela změnit, resp. dát do kupy. Jednoduše, efektivně a co nejlevněji.

Máme tu krom stránky kolegy dozora plno webů (např. www.svepomoci.cz), které se snaží lidem ukázat (často už jen spíše prodat, jde dnes spíše už o klasický byznys prodej reklamy) jak a co dělat, a to po jednotlivých etapách stavby, lidé si navzájem na nich ve forech sdílejí zkušenosti, což je prostě super věc dnešních možností webu. Vše až potud ok.

Nicméně i jak je vidět na videích kolegy, tak z mých kontrolovaných staveb či z informací ostatních kolegů, pořád jsou mezi námi  zbytečně spálení investoři/stavebníci, kteří doplatili na nekvalitu a amatérismus mnoha zhotovitelů a bohužel i autorizovaných projektantů a je jedno, zda jde o velkou firmu, malou, či jen partu živnostníků.

A přitom je to v naprosté většině opravdu zbytečné se takto finančně i psychicky vyčerpávat, nedej bože bydlet v závadném domě delší dobu.

Osobně tvrdím a praxe mi potvrzuje, že je naprosto jedno o jak velkou či renomovanou firmu jde (projekční i realizační), u kterékoliv jsou prostě akce, které se nepodaří a odnese to bohužel v naprosté většině zákazník, namísto aby si to firma "odnesla" do svého zisku a tam to umořila.

Proto nemá smysl dělat seznamy špatných firem či projektantů (mohou tam být i velké i malé firmy, nebo dnes už mohou dělat kvalitně a naopak), protože je rozumnější předpokládat špatnou firmu kdykoliv u kohokoliv a tím přednastavit jasné kontrolní mechanismy pro jednotlivou danou stavbu. I ta nejlepší montážní parta největší firmy jednoduše může zrovna na Vašem baráku něco podělat a nebudou mít ani chuť to spravit, jak to dělají u jiných akcí a udělají to tak, že na to nepřijde hned ani jejich manažer stavby. A pokud nechcete být majitelem té jedné zpackané z jinak x dalších zdařilých referencí, tak není lepší metodiky, než jednoduše počítat s horší variantou dopředu u kohokoliv.

A jestliže budete mít schopného dozora od počátku záměru, tak ty zcela špatné firmy (projekční i realizační)  lze po technické a smluvní stránce výstavby odfiltrovat pomocí několika postupů, a když to tak bude realizovat každá stavba stejně, udělá se ve stavařině brzy pořádek a celkově se zvedne ten standard kvality staveb. 

Důvěra se nedědí, ta se musí generovat a obnovovat neustále na každé akci.

Jednoduše stejný barák je schopna velká firma podělat stejně jako ta malá a naopak. I ta malá parta, těch pár živnostníků nebo dokonce i dobře informovaný a manuálně zručný stavebník sám je schopen zrealizovat super kvalitně pasivní stavbu, stejně jako se to očekává u těch velkých, jako standardní kvalitu dodávky.

Jako praktik a technik tvrdím, že nemůžeme spoléhat na velikost či jméno firmy, ale vždy je nutné pojistit chyby člověka (což je normální stav, nikdo nejsme zcela neomylní) co nejvíce kontrolními mechanismy. Rozdíl mezi dobrým projektantem, řemeslníkem a tím zbytkem, je jen v tom kdo udělá těch chyb nejméně a pokud už se tak stane, tak kdy k chybě dojde (v jaké fázi stavby) a jak se k ní postaví. A to je celá věda na stavařině, ale i kterémkoliv jiném oboru.

Když si vezmu v potaz, že např. dnešní mladé generace řemeslníků ani nemají kde načerpat praxi kvůli chybějícím a zrušeným dobře fungujícím "komunistickým" praxím na učilištích, tak se není čemu divit, že i tito lidé se musí nějak uživit a prostě to zkouší jak se dá. Dnes už se "chytré hlavy" z různých odborných uskupení zpátky snaží zavést to, co za komunismu relativně  dobře fungovalo (odpovídající získávání praxe už na školách a ne až v zaměstnání na úkor zákazníků), ale naráží na problémy, které však nejsou předmětem popisu řešení na této stránce webu.

A co bych tedy doplnil jako zásadní věc, kterou kolega zatím nejspíš nenasdílel ostatním ? (neprocházel jsem všechny jeho stránky, jen je přeletěl pro rychlý přehled).

Všechny chyby, které daný kolega na svých videích ukazuje, se dají v jednoduchosti rozdělit na dvě oblasti.

Chyby přípravy (projektová příprava) a chyby realizace 

Chyby realizace jsou jednoduše věcí, která se dá ve velkém ovlivnit tím, že zjistíme dopředu, jak je na tom daný fachman řemeslně, tzn. ukázka referencí jeho práce (což je vlastně obvyklý standard jeho práce) a hlavně jak zná svou práci i teoreticky.  I ten profík fachman je člověk, a občas se stane, že se něco nepodaří fyzicky dobře udělat (jen blb člověk může tvrdit, že se to někomu nemůže občas stát - většinou je to ten samý, který seká chybu co chvíli). Je to lidské a normální, proto existuje u vysoce náročných a zodpovědných prací odpovídající množství kontrolních mechanismů, ale také rezerv (např. prořez materiálu), aby se lidská chyba minimalizovala.

Chyby realizace lze vlastně rozdělit také na dvě skupiny - jednoduše jde o levé ruce řemeslníka (amatér - kde jde o trvalý stav), nebo jen prostě nemá svůj den profík, co pravdu umí svou práci (i mistr tesař se utne, ten ale o tom ví  a většinou to dá do pořádku).

Proto je např. i na velkých stavbách normální, že se kontrolují mezi sebou všichni a to i dozoři mezi sebou, protože se  může stát komukoliv, že prostě nemá zrovna svůj den. Což samozřejmě nelze porovnávat s tím, když někdo nemá svůj den, skoro kdykoliv, kdy něco dělá na stavbě :-). Ale tento podstatný rozdíl asi snad chápe každý. Co ale pak mají mluvit takové profese jako jeřábník atd., kde jejich "nemá svůj den" či spíše jen malá nepozornost může způsobit velké škody a ztráty na životech ?

Ale chyby přípravy, ačkoliv mohou být v podstatě stejného charakteru jako chyby realizace (uvažuji pouze s variantou "nemá svůj den" nebo neznám, rukama se tam nedá nic pokazit), tak přeci jen jsou věci, které na stavbě ve fázi realizace dnes vůbec nemusí nastávat. A proč ?

Protože na papíře a v počítači lze při perfektní práci a to i za předpokladu, že ikdyž občas " nemám svůj den" je mnoho jiných dnů, kdy tuto chybu mohu najít a opravit. Ten fachman, když mu něco při práci v terénu a za různých povětrnostních podmínek prostě např. vypadne z ruky a zničí či poškodí to, je to nevratitelná skutečnost, která se už nedá dát do potřebného stavu. Ale člověk, který něco přehlédne jeden den v počítači nebo v papírech, ji může kdykoliv další dny opravit, aniž by to (zjednodušeně) stálo zbytečné peníze.

A co je velkou výhodou dnešní doby a počítačů je to, že s pomocí techniky lze tyto chyby v naprosté většině odchytit v době, kdy se ještě nekoplo do země, nebo kdy to sice stojí čas to opravit, ale náklady z takové chyby jsou minimální. 

Byť když se sekne takový statik u nějakého většího objektu stavby (tím nemyslím překlad okna nebo průvlak rodinného domu, kde už i stavbyvedoucí či jiný technik z praxe dokáže zhodnotit, že je někde chyba, aniž by musel umět statiku staveb), tak je to průser, jelikož nad touto profesí povětšinou nestojí další kontrolní mechanismy (že by to zkontroloval alespoň v rychlosti jiný statik), které by mohly tuto chybu opravit. 

U těchto profesí je prostě to, zda se chyba objeví či ne, dáno pouze cenou díla, stačí aby se práce jednoho statika dala zkontrolovat nezávisle jinému odborníkovi  a lze tvrdit, že dva profíci, by už chybu udělat neměli.

Jaký je tedy bude závěr pro obyčejného stavebníka rodinného domu ?

Chyby realizace jsou normální a lze je řešit pouze kontrolou při a po provádění díla. Nelze je vždy vyloučit co se týče finančního dopadu na zhotovitele či investora (např. % prořezu materiálu u vysoce náročných či nejistých prací).

Avšak chyby přípravy jako jsou :

To výše jsou vše věci dopředu řešitelné, na chyby odchytitelné na 99,9% a je to pouze  věc nedostatečné specifikace provádění domu a jeho detailů ze strany investora ve spolupráci s technickým dozorem investora , případně projektantem (nicméně klasický stavební dozor by měl fungovat i jako oponent projektantovi, byť je standardem výkonu dozora, že by dozor stavby měl pouze kontrolovat stavbu resp. její soulad s projektantem kvalitně připraveným projektem). Bohužel ani "oštemplovaní" projektanti nejsou dnes žádnou zárukou, že zrovna Váš projekt dopadne dobře.....bohužel.

Jen pro upřesnění rozsahu práce  tří hlavních typů "dozorů" staveb: 

stavební dozor  (a to pouze u staveb svépomocí ) - viz stavební zákon, je člověk, který zastupuje investora, který nemá pro tuto činnost sám dostatečnou kvalifikaci. A obvykle pouze kontroluje u svépomocných (jednoduchých) staveb provádění prací kontrolou dle již předloženého projektu při jednorázových kontrolách, tzn. neprovádí všechnu tu práci, kterou naopak standardně provádí navíc technický dozor od počátku záměru. Tento člověk nemusí mít autorizaci (pokud nejde o stavby pro bydlení !), stačí pouze dostatečná praxe daná zákonem. Nicméně ale má naopak namísto investora plnou odpovědnost vůči úřadům, když by se na stavbě cokoliv vážného stalo.

technický dozor stavebníka (investora) - zastupuje investora podle toho jaký si investor s tímto dozorem domluví rozsah práce.

Ta by měla začínat už před výběrem projektanta, protože i projektant (naprostá většina) se bude snažit svůj zisk maximalizovat, tedy co nejmíň práce za co největší obnos, stejně jako firma a je možné očekávat různé pro další stavbu podstatné úsporné skutečnosti, které pak dávají právě prostor šikovnému zhotoviteli, který má pak jednoduše dostatečný a velký prostor k manévrování jak s cenou, tak kvalitou provádění a to během celé výstavby !. Takže to, co ušetříte na projektu, jste šetřili hlavně pro firmu, která si ty peníze už umí vytáhnout od Vás, díky nedostatečné specifikaci toho (kvalita nebo cena), co od stavby resp. dodání díla čekáte.

Pokud se vychytá dobře projektová příprava a je vše připraveno pro realizaci, pak nastává fáze dvě a tím je "pouze" hlídání realizace stavby. S dobrým projektem a podklady banalita, pokud je na úrovni i dodavatelská firma či firmy. V opačném případě hrozí pak vše, co máte možnost shlédnout na videích kolegy dozora viz úvod stránky a i to je práce tech. dozora stavebníka. Ten ze zákona nemusí mít žádnou autorizaci, ale z logiky věci to nemůže (neměl by) dělat člověk, co tomu nerozumí.

Technický dozor investora jednoduše bojuje za Vás, vaše peníze proti všem ostatním na stavbě. Samozřejmě pokud však vaše požadavky už nejsou zcela mimo mísu :-). I toto se občas stává a je nutné někdy i investora usměrnit nebo jej jednoduše odmítnout, pokud to nelze řešit jinak. I lidé ve firmách mají svou důstojnost, pod kterou dobrý dozor nepůjde, pokud si tu důstojnost firma sama aktivně nedegraduje.

stavbyvedoucí - (pozor !  stále je nutný i u ohlašovaných RD  - viz např. tento odkaz) je pak zákonem požadovaná autorizovaná osoba s potřebným razítkem. Je to jak autorizovaný stavbyvedoucí realizační firmy, tj. autorizovaný technik, inženýr či autorizovaný projektant, který samozřejmě nemusí být z oné firmy.

To byl výčet typů dozoru.

Co tedy rozhoduje o tom, jak stavba celkově dopadne a jaký bude i její průběh ?

Pokud prostě firmě předáte kompletní soupis toho jak má vypadat realizace každé fáze a každého detailu stavby, firma má jasný podklad a nemá manipulační prostor pro vymýšlení alternativ apod., zvláště když proti ní stojí odborník stavař.

A pokud si chcete firmu prověřit než ji vy zadáte své požadavky, je vynikající naopak ji vyzvat k tomu, aby sama ukázala jak vypadá definice toho, jak bude stavba vypadat, jaké budou detaily provedení a za jakou cenu podrobně. A platí, že čím více vám firma doloží těchto věcí, tím více ví o čem ta její stavařina je a o to více máte na druhé straně schopnějšího partnera. Ale chce to vyhodnocovat samozřejmě s rozvahou, malá firma vám může postavit kvalitativně lepší barák, než velká firma, která si může dovolit uživit jiné režie, co se týče celkové obchodně-technické podpory.  

Nicméně lze pak fungovat s takto připravenou stavbou i jako obyčejný stavebník vůči projektantovi i realizačním firmám. Každopádně takový podklad pro řízení a organizaci stavby obyčejným člověkem mimo obor, je nutné jednoduše  připravit dle požadavků, které má daný investor na konkrétní stavbu.

A pokud by byl velký zájem, mohu takový obecný koncept vytvořit a to včetně všech možných komentářů co a jak. Ale je to pouze otázka dostatečného velkého zájmu stavebníků,  kteří něco takového dosud nenašli v publikacích v knihkupectví. Jednoduše nemá smysl dělat na něčem, co už někdo jiný vytvořil, za předpokladu, že to splnilo to, co od toho člověk čekal.

A nebráním se vytvoření netového projektu, který by to vzal od podlahy klidně i podle vašich společných požadavků, mnohé co už je na netu by jistě duplikoval, ale věřím, že mnohé by bylo zcela nové, protože by to bylo psáno jak pro stavebníky, tak klidně i ty začínající firmy, aby měli mustr pro svůj rozvoj a mohla i parta živnostníků realizovat kvalitní třeba i pasivní dřevostavby, bez jakýchkoliv velkých problémů. Vše by bylo sepsáno pěkně systematicky od začátku až do konce a s bohatým grafickým doprovodem. Pro obě strany, protože cílem je kvalitní stavba a za jaké peníze to bude, už bude věc konkrétního místa, typu stavby a aktuálních možností.

A když se lidi jednoduše na tuto práci složí, tak to bude pro mne práce jako kterákoliv jiná, navíc platí to, že čím více lidí se finančně i odborně zapojí, tím levnější bude vytvoření takového webu.

A pokud si nejste jistí ani tím, jaké byste měli mít na Váš dům požadavky, tak to sami ani nezkoušejte. Je to jednoduše proto, že budete muset projít mnohaměsíčním až mnohaletým studiem  zkušeností z netu (a to nemluvím vůbec o nějaké praxi a řemeslnému umu) a stejně nemusí tato činnost dopadnout jak si přejete.  Na druhou stranu musím uvést, že už mnoho dobře informovaných laiků vlastníma rukama zvládlo postavit i pasivní domy i bez dozora, protože to není zase při dobrém nastudování na co dát pozor takový problém, takže záleží čistě jen na vás a vaší ochotě se něco učit, schopnostech, možnostech.

Je prostě čistě na vašem rozhodnutí, zda ušetříte na projektu, na dozoru a budete schopni být po celou dobu  výstavby odpovídajícím protihráčem stavební firmě, protože pak už jste natolik znalí, že můžete sami dodávat stavby nebo ty peníze, co jste ušetřili na projektu a dozoru jednoduše prošustrujete na špatné kvalitě díla, na vícepracích a zcela jiné ceně, než jste čekali podle rozpočtu projektanta, pokud tedy byl vůbec vytvořen a i kvalitně. Problém však bývá v tom, že tyto postupně narůstající položky většinou v tom velkém balíku vidíte, až když už není kudy kam.

To je vaše svoboda, ale také zodpovědnost.


Víte, na co vše se vztahuje pojistka na Váš dům a jak to ovlivní vaše pozdější výdaje v případě výskytu vad a problémů ?

Mnoho lidí se domnívá, že pokud mají sjednanou pojistku na dům tak, že jim tato věc pokryje mimo nepředvídatelné věci jako jsou např.:

Jenže pokud chcete většinou tyto věci uplatnit, tak také musíte vědět, že musíte také neustále svůj dům udržovat v odpovídajícím stavu a to znamená:

Pak jsou ale taky skutečnosti, které Vám pojišťovna odmítne standardně plnit a to jsou tyto záležitosti:


Další zásadní informace pro zájemce o výstavbu - efektivní technologie ve stavařině

Pokud jste došli až sem, doporučuji si také přečíst tuto stránku: Jak probíhá ideální stavba rodinného domu s pomocí "simple" BIM nástrojů a postupů