(aneb návod i pro realizační firmy, jak přejít na mnohem vyšší efektivitu řízení i malých staveb typu rodinné domy)

Způsob realizace domu tzv.  "na náhodu"

Na začátek musím uvést, že na této stránce nepopisuji způsob výstavby domu tímto způsobem tedy "na náhodu", který vypadá obvykle takto:


Předem a jasně řízený způsob realizace domu za pomocí BIM nástrojů

Ideální tedy je, když poptáváte tyto služby ještě před tím, než začnete hledat projektanta své stavby a chcete ji tedy realizovat níže prezentovaným způsobem,  už jen proto, že je potřebné, aby daný projektant byl schopen stavbu projektovat ve 3D SW a veškerý průběh při projektování, aby probíhal formou využití cloudového CDE prostředí, které zvládne z 99% zcela nahradit jakoukoliv nepřehlednou a otravnou komunikaci v mailech, hlídání společných úkolů při zpracování projektu a mnohé další.

Zásadní pro jsou tedy pro investora tyto skutečnosti:

Což z principu na straně investorů je jen málokterý natolik nastudován a načten co stavba obnáší, že nepotřebuje jakoukoliv oporu v podobě nezávislého dozoru, jako třetí strany v celé věci.


Rozdělení využití BIM nástrojů pro jednotlivé stavby podle finančních možností

V zásadě existují dvě možnosti a většinou se vychází z toho jak velká, složitá a nákladná stavba je.

Pokud máte obyčejný malý dispozičně jednoduchý domek typu bungalov, nebo na patro a nepočítáte, že jej budete chtít provádět v pasivním standardu a nějak extra designově řešený zvenčí nebo uvnitř, ale jen tak, aby splnil dnešní nutné požadavky na výstavbu hlavně z pohledu spotřeby energií, tedy zateplení - patrně budete spíše chtít využít tuto možnost:

2D PD (dokumentace ve stupni pro stavební povolení) + dodělaný zjednodušený 3D model

Projekt je proveden po staru ve 2D, případně pokud projektant zvládne provést alespoň jednoduchý model stavby (stěny, stropy, krov, krytina, výplně otvorů, napojení na terén), aby měl investor prostorovou představu o domě, tak takto jednoduše zpracovaný model pak slouží pouze jako vizuální vodítko pro dořešení specifikace pro zhotovitele. Pokud vybraný projektant není schopen jednoduchý model stavby dodat, mohu tento model dodat po domluvě v rámci svých nadstandardních služeb, kde jsem schopen navíc přímo do 3D modelu umístit i standardní 2D výkresy a je tedy možné krásně vizuálně kontrolovat i kvalitu a správnost 2D PD s 3D modelem, níže jsou ukázky jak to cca vypadá v reálu . Ukázky jsou z jednoho ostrého projektu, kde projektant připravuje projekt v plně detailním 3D modelu, z mé strany byly pouze doplněny anotace ve formě 2D výkresů do modelu, které jeho SW buď neuměl udělat automatizovaně, nebo to projektant prostě ještě neovládá. 

zde ukázka pouze 3D modelu stavby (toto je poměrně detailní model stavby)

zde je ukázka seskládání 2D anotací (což jsou v případě 3D BIM prohlížečů defacto klasické 2D výkresy stavby v el. podobě), které jsou namísto zobrazení jako když je položíte na stůl, napasovány a orientovány ve 3D modelu tak, že ukazují reálné pozice a orientace v místech, kde byl projektantem daný myšlený řez (půdorys, svislý řez) veden - pak je  z toho relativně dokonalý a nepřehledný chaos :-).

Ale je to jen  kvůli tomu, že se tyto anotace  se prostoru zobrazují jako  čárové  objekty, kde prostor mezi nimi je logicky průhledný, což je v případě prvního obrázku výše naopak, protože 3D model je tvořen tělesy s přiřazenou barvou povrchů, přes kterou v základním nastavení nejde vidět. Samozřejmě je možnost vidět 3D prvky stavby i jako přes rentgen. Ukázka viz níže.

Toto výše zobrazené sestavení 2D anotací v prostoru je však skutečně speciální sestavení, protože většina těchto podkladů nejsou ve 2D prostoru takto vůbec kreslena z historických důvodů. Proto toto prolnutí umí nativně (= bezpracně a automatizovaně) provádět jen pár velmi drahých SW typu Tekla (info pro zájemce z řad firem - jedná se o SW s cenou statisíce korun/rok/uživatel) apod. a navíc pouze u projektů, které byly vytvořeny celé v takových SW. 

Standardní 2D projekty (anotace pro 3D model) se v naprosté většině klasického CAD SW totiž bohužel kreslí "jako na stole vedle sebe", tedy ve 2D rovině a často nemají vůbec žádnou informaci o prostorovém umístění, což se pak musí pracně v prostoru modelu umísťovat ručně, nicméně pokud je toto nutné provádět při přípravě podkladů pro realizaci provedeno pouze jednou, dvakrát, za celou dobu projektování, tak přínos takového ručního zpracování prolnutí je jak pro investora, tak stavbu k nezaplacení.

Protože to umožnuje spojit 2D výkresouvou PD s pomocným 3D modelem a mít tak pod plnou kontrolou téměř všechny potřebné věci stavby. Snad jediné co nějak moc nepasuje a nemá smysl překreslovat z 2D do 3D z časových důvodů, jsou klasicky výkresy profesí - tedy elektro, voda-topení, VZT. Zde je ideální pokud se najde progresivní projektant TZB, který už standardně spoří svou práci a dělá projekt své části rovnou jako 3D model. Už jen proto, že daný SW pro TZB většinou už pak umožnuje "nasekat" 2D PD z již připraveného 3D modelu vcelku automaticky. ALe podmínkou je, že tuto práci je ochoten investor taky zaplatit. Což u staveb, kde se jde především po ceně (aktuální kategorie, ve které nyní jsme), samozřejmě nebývá. A také ne vždy je kreslení těchto 3D modelů TZB vůbec pro stavbu přínosné, pokud je navíc SW v kterém se to kreslí hrubě neefektivní, a také pokud lze tuto věc vyřešit jiným způsobem - například jednoduchým vymezením 3D kolektorů  (např. jako kvádry) pro vedení tras a větších objektů TZB tak, aby nedocházelo nebo se předcházelo kolizním místům při realizaci.

Aby měl celý koncept "simple" BIMu pro investora v projekční, přípravné i realizační fázi stavby smysl, je nutné aby se 3D model, který se pro zcela jasnou podobu stavby vytvořil, dal také reálně i při následné výstavbě používat maximálně efektivním způsobem.

To znamená co nejméně nutných klikání na mobilu, ale hlavně tabletu někde na stavbě proto, abych když potřebuji nějakou rychlou informaci tak, ji dostal na velmi malý počet kliknutí.  Ve výše uvedeném obrázku je to typicky například nějaká kota, popis místnosti, materiálu atd.

Je třeba si uvědomit, že stavba není kancelář a její teploučko. Na stavbě se maká ve všech klimatických podmínkách, proto potřebujeme informace bleskově a ne, že budeme pár minut hledat jednu drobnou věc.

Typicky při kontrole staveb potřebuje investor, tak hlavně dozor a zhotovitel znát rozměry či doprovodný popis nějakého detailu stavby. Jenže to v prostředí BIM prohlížečů znamená nutnost používat velmi pomalé a relativně nepřesné nástroje pro měření vzdáleností, nebo zobrazení doprovodných informací stavby např. v nějakém doprovodném boxu s informacemi, či textovém či PDF souboru. (Je to proto, protože veškeré BIM prohlížeče standardně nepodporují zobrazování 2D prvku či čárových prvků, až na pár výjimek jako jsou orientační/poziční sítě stavby apod.)

 Protože typicky tyto věci klikáte na displeji prsty a nikoliv patřičnými pery, a protože ty pera jen překážejí nebo se často ztrácí, jelikož zastrkávat pořád někde ukazovací pero prostě není na stavbě moc praktické, je ideální, když tyto všechny informace můžeme vidět prostě naráz a najednou bez nějaké neustálého vyklikávání perem, navíc když máme např. zmrzlé prsty apod.

A to je právě ideální řešit zobrazením 2D výkresů - tedy obecně anotací - přímo ve 3D prostoru. Pak už stačí pohled na model jen správně natočit a potřebnou kotu či text pouze přečíst, nic víc. Jednoduché , funkční a primitivní řešení. Bohužel na to tvůrci BIM prohlížečů prostě nemyslí a díky konkurenčnímu boji mají prostě problém si navzájem vytvořit takovou podporu, aby bylo možné toto provádět mezi různými projekty, resp. projekty tvořenými v různých SW pro CAD. Takže musí nastoupit vlastní pomoc v nouzi.

Navíc takové již předpřipravené sestavení modelu a anotací, lze ukládat do tzv. pohledů na pozdější využití. Pak už stačí pouze potřebný uložený pohled na jedno, dvě kliknutí aktivovat. Opět prostě maximální dostupná efektivita v akci.

Věřte, že plno firem a řemeslníků už brzy klasické papírové výkresy, jejich otravné tahání na stavbu, laminování a hlavně hlídání aktuálnosti výkresů, plně  nahradí buď tablety nebo rovnou LED displeji zadeklovanými do plexiskla pro použití v jakýchkoliv podmínkách, třeba i v dešti.

 Samozřejmě existují přístroje, které vám podle 3D modelu přímo na stavbě vyměří téměř na milimetry pozici jakéhokoliv prvku modelu, ale toto samozřejmě není určeno pro využití na malých stavbách typu rodinné domy. Takové mašiny stojí statisíce, či spíše kolem milionu korun - pro rodinné domy nerentabilní záležitost.

Poslední ukázka je model se zapnutými anotacemi v podobě kot a popisů a také bylo pro vybrané prvky v tomto pohledu zvoleno nastavení průhlednosti a takto průhledné povrchy si můžete samozřejmě pro lepší zobrazení obarvit. Zde jsem to provedl světle fialovým odstínem (žluté orámování vybraného prvku)  v případě  volně stojící stěny uvnitř místnosti a zelenou barvou jsem pak obarvil podlahu, které jsem také zadal průhlednost. Tzn. jak je vidět, lze pak krásně pod ní vidět konstrukce základových pásů.

Tohle je něco, co strojaři už používají desítky let a co se teprve dostává i do stavařiny. Proč tak pozdě ?. Jednoduchý důvod. Naše stavby nestojí pořád na jednom místě jako továrny a nemáme stálé pracovní podmínky jako někde v teploučku a pod střechou v hale. To je prostý provozní důvod. Ten technologický je, že teprve až nyní došly počítačové technologie tak daleko, že je možné je používat stejně jako strojaři kdysi na extrémně drahých PC a SW za miliony korun. Ted to samé máme i v ruce někde na stavbě na tabletu, za pár tisícovek korun.

Pokračujme od ukázek jak to vypadá v prostředí Trimble Connectu dále.


Kompletní 3D model ve stupni DPS (dokumentace pro provádění stavby)

Pokud tedy Vaše stavba nepatří do kategorie, že potřebujete šetřit každou korunu a rádi byste měli vše plně pod kontrolou a svůj dům viděli opravdu do detailu v jeho každém místě podobně jak je vidět na ukázkách, ještě než bude fyzicky stát, tak bude nutné zainvestovat jiné peníze za vypracování projektu než standardních min. cca 50-70 000+ kč za klasický papírový projekt, kde často chybí mnoho podstatných informací pro zdárné ocenění zhotovitelem. Tedy tak, aby později nebyl prostor pro generování nadbytečných víceprací v době, kdy Vaše vyjednávací pozice může být podle kvality smlouvy daleko, daleko slabší.

Vložené peníze jsou pojistkou toho, že projekt a stavba je připravena na takové úrovni, že nějaké nepředvídatelné a vysoké zvýšení ceny díla vlivem chyb v projektu (celkem častá situace při výstavbě na základě 2D projektu jen pro stavební povolení) či nezohledněné nějaké části stavby projektantem, rozpočtářem a v neposlední řadě zhotovitelem nepůjdou na Váš vrub a můžete být v klidu, že projekt je připraven jak má být. A na druhou stranu zhotovitel má taky jasno, co je po něm požadováno a nemusí pak řešit některé problémové investory. Vše má obě strany pohledu.

Jednoduše pak uděláte i výběrové řízení na projektanta a z něj vyplyne cena projektu takto připravované stavby. A také v závěru jako výsledek dokonalá projektová dokumentace pro výběr zhotovitele, který už sám uvidí, že na takové stavbě bude zcela jiný průběh výstavby, než na těch ostatních běžných. Většina slabších firem ani nebude mít zájem ocenit natož realizovat takto připravovanou stavbu, takže lze částečně počítat s tím, že takovou stavbu si troufnou usmluvnit jen dostatečně fungovaní zhotovitelé, nebo naopak "úplní střelci", ale ty odfiltrujeme už při výběru.

V obou případech (tedy jednoduchá stavba i jednoduchá verze digitálního projektu nebo náročnější stavba či požadavky investora  a detailní realizační projekt v digitální podobě) však doporučuji ušetřit si nervy, spousty emailů a stavbu plánovat, projektovat, připravovat a následně realizovat za pomocí CDE systému, který slouží jako datový sklad a jediné distribuční místo pro všechny možné podklady, informace a celou komunikaci o stavbě a který:


Pokud by ani výše uvedené informace nestačily, zkuste klidně nakouknout například i na tento článek na webu